Czy łysienie u mężczyzn to choroba, dolegliwość czy coś innego? Jak je leczyć?

Typowe łysienie u mężczyzn nie jest chorobą, trudno nawet określić je mianem dolegliwości. To zjawisko normalne, nie skutkujące problemami zdrowotnymi i nie będące następstwem takich problemów. Jeśli już mielibyśmy je jakoś definiować należałoby stwierdzić, że jest to defekt estetyczny i tak trzeba by je traktować.

Panowie genetycznie zaprogramowani na typowe męskie łysienie często zaczynają tracić włosy jeszcze przed dwudziestym rokiem życia. Z czasem zjawisko to się nasila, a nasilenie odbywa się falami, po pięćdziesiątym roku życia zdecydowana większość mężczyzn ma już mniejsze bądź większe łysiny. Jest to całkiem normalne, akceptowalne społecznie choć niekoniecznie akceptowane przez samych zainteresowanych.

Co powoduje łysienie u mężczyzn?

Za łysienie u mężczyzn odpowiedzialne są geny. Predyspozycje genetyczne sprawiają, że organizm łysiejącej osoby wytwarza miejscowo zbyt duże ilości enzymu o nazwie 5-alfa-reduktaza. Enzym ten przekształca testosteron w bardziej aktywny związek o nazwie DHT (związek ten jest również typowym androgenem). DHT obciąża mieszki włosowe, sprawia że zaczynają się kurczyć i przesuwają się ku wierzchnim warstwom skóry. Zjawisko to określane jest mianem miniaturyzacji. Wskutek miniaturyzacji mieszki stają się niezdolne do wytwarzania normalnych włosów. Produkują meszek tj.włoski cienkie, pozbawione koloru, króciutkie – jednym słowem atypowe (niejako upośledzone).

Łysienie u mężczyzn, wbrew powszechnemu mniemaniu, wcale nie jest skutkiem podwyższonego poziomu testosteronu. Łysiejący panowie nie mają we krwi więcej testosteronu niż ich nie łysiejący koledzy. Wszystko sprowadza się do przemian metabolicznych męskiego hormonu i można, ewentualnie, mówić jedynie o podwyższonym poziomie DHT.

Jak przebiega łysienie u mężczyzn?

To proces, który trwa latami. Włosy zaczynają wypadać przy czym nie jest to wypadanie masowe, a proces rozłożony w czasie, po prostu po wypadnięciu włosy nie odrastają, lub odrastają niepełnowartościowe. Łysienie u mężczyzn zaczyna się zazwyczaj w czołowej części głowy – pojawiają się wtedy charakterystyczne zakola, nieco później albo w tym samym momencie zaczyna łysieć czubek głowy i na czaszce tworzy się charakterystyczna tonsura. U mężczyzn łysienie może przebiegać na kilka sposobów, a to jak będziemy łysieć (jakim tempem i wzorem) jest uwarunkowane genetycznie.

Czy to aby na pewno to łysienie?

Łysienie u mężczyzn przebiega typowo toteż żaden lekarz nie powinien mieć problemów z postawieniem diagnozy. W związku z powyższym w celu zdiagnozowania łysienia nie wykonuje się zazwyczaj żadnych badań. Czy można liczyć na jakąś pomoc? Na pewno lekarz poinformuje o przyczynach tegoż łysienia, o jego przebiegu i przedstawi metody leczenia przy czym leczenie łysienia u mężczyzn sprowadza się albo do stosowania specjalnych preparatów (oddziałujących na włosy miejscowo) albo do przyjmowania tabletek. W pierwszej grupie środków dominuje lek o nazwie minoxidil i preparaty sporządzane na jego bazie, drugą grupę stanowi praktycznie jeden lek, jest nim finasteryd początkowo wykorzystywany do leczenia przerostu gruczołu krokowego.

Na rynku dostępnych jest sporo środków na porost włosów. Jedne z nich działają lepiej – inne gorzej. To jak dany środek zadziała zależy w równej mierze od składu jak i od tego na ile wytrwale i systematycznie będziemy go stosować. Leczenie łysienia u mężczyzn to przedsięwzięcie na długie lata.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s