Najgorsze rodzaje łysienia

Każdy kto cierpi na jakiekolwiek łysienie ma podstawy twierdzić, że nie ma nic gorszego niż uporczywe, postępujące wypadanie włosów. Zgoda – łysienie zawsze jest przeżyciem na pograniczu traumy, jednak pewne rodzaje łysienia dają nam jakąś nadzieję a ich postępy w większym lub mniejszym stopniu są przewidywalne. Tymczasem łysienie plackowate jest łysieniem nieprzewidywalnym, a łysienie bliznowaciejące (bliznowate) nie pozostawia żadnych nadziei na odrośnięcie włosów.
Jedną i drugą chorobę można leczyć, przy czym u podłoża łysienia bliznowatego leży de facto multum chorób i przyczyn miejscowych oraz ogólnoustrojowych (w tym uszkodzenia mechaniczne) natomiast etiopatogeneza łysienia plackowatego nie została jak dotąd jednoznacznie wskazana, stąd i leczenie przypomina niejednokrotnie eksperymenty tj. skakanie od jednej do drugiej metody leczenia z nadzieją na to, że któraś w końcu przyniesie efekty.

Łysienie plackowate pojawia się nawet u kobiet i dzieci

Przywykliśmy kojarzyć łysinę z mężczyznami i panowie w wielu przypadkach ten fakt akceptują. Gdy łysienie dotyka kobiety i dzieci zawsze wiąże się z obniżeniem samooceny i ogromnym stresem. Łysienie plackowate jest typem łysienia, które zagraża nam bez względu na płeć i wiek.
Najprawdopodobniej można je odziedziczyć, choć nawet jeśli w rodzinie pojawiły się przypadki tego typu łysienia wcale nie musi ono pojawić się również w naszym przypadku.

Co wywołuje łysienie plackowate?

Najprawdopodobniej działalność naszego układu odpornościowego, który w wyniku działania nie do końca rozpoznanych mechanizmów i nie do końca znanych przyczyn zwraca się przeciwko mieszkom włosowym powodując łysienie. Na owłosionej skórze głowy pojawiają się wtedy ogniska łysienia z których wypadają włosy. Skóra w tych miejscach staje się biała, delikatna i połyskliwa. Ognisko może być jedno o niewielkich wręcz mikroskopijnych rozmiarach, ale równie często pojawia się ich wiele, tak że łysienie przybiera charakter zbliżony do łysienia rozlanego obejmującego całą skórę głowy.
Łysienie plackowate koncentruje się nie tylko na głowie. W niektórych przypadkach dochodzi też do wyłysienia brwi i rzęs a nawet wypadnięcia włosów na całej skórze łącznie z owłosieniem łonowym.

Łysienie plackowate – leczenie

W leczeniu łysienia plackowatego wykorzystuje się większość terapii stosowanych również w leczeniu innych typów łysienia. I tak możemy sięgnąć po minoxidil – składnik wielu popularnych szamponów przeciw łysieniu. W leczeniu miejscowym wykorzystuje się naświetlania lampami UVA i PUVA tj. z zastosowaniem fotouczulaczy. Dobre efekty przynosi leczenie alergenami kontaktowymi (DCP), ale żadna terapia nie da nam stuprocentowych gwarancji wyleczenia.
Plusem łysienia plackowatego (o ile można mówić o jakichkolwiek pozytywach) jest to, że ma ono skłonność do samoistnego ustępowania, choć możliwe są też nawroty choroby.

Łysienie bliznowate

Nie ma jednej typowej przyczyny. Bliznowatość tego typu łysienia polega na tym, że w efekcie uszkodzeń mechanicznych, czynników zewnętrznych bądź chorób dochodzi do zarastania mieszków włosowych tkanką bliznowatą. Zjawisko to jest nieodwracalne to znaczy, że mieszki włosowe w efekcie zbliznowacenia na stałe stają się niezdolne do wytwarzania włosów. W tym typie łysienia wypadające włosy to najmniejszy problem!

Kiedy pojawia się łysienie bliznowate?

Na skutek odmrożeń, oparzeń i innych uszkodzeń skóry głowy. Niebezpieczne są też choroby umiejscowione na tym obszarze tj. łojotokowe zapalenie skóry, toczeń, grzybice a nawet przewlekły nieleczony łupież. Skóra i mieszki poddane długotrwałemu stresowi, stanom zapalnym z pojawiającymi się ropniami bardzo łatwo ulegają uszkodzeniu. Dlatego tak ważne jest odpowiednio szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy typu świąd, zaczerwienienia, pieczenie i uporczywy łupież.
Łysienie bliznowate może być też skutkiem wad rozwojowych i znamion pojawiających się na skórze i w umiejscowionych w niej tworach takich jak gruczoły potowe czy łojowe. Na szczęście do tego typu łysienia dochodzi sporadycznie, bo i choroby te pojawiają się rzadko.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s