Najpowszechniejsze typy łysienia: łysienie męskie i kobiece

Jeszcze do niedawna określano je wspólnym mianem łysienia androgenowego kobiet i mężczyzn, jednak w trakcie stale prowadzonych badań i na podstawie statystyk stwierdzono, że o ile u mężczyzn faktycznie można mówić o typowym łysieniu androgenowym tj. pojawiającym się w efekcie szkodliwego działania męskich hormonów płciowych, o tyle łysienie kobiet nie daje się tak jednoznacznie sklasyfikować i mimo iż u jego podstaw leżą przyczyny hormonalne, to tak naprawdę w równym stopniu za to łysienie odpowiadają również żeńskie hormony płciowe.
Dzisiaj używa się raczej określeń: łysienie typu męskiego (MPHL od Male Pattern Hair Loss) i łysienie typu kobiecego (Female Pattern Hair Loss FPHL).

Męski typ łysienia

Rozpoczyna się już w wieku 20 – 30 lat. Łysienie to obejmuje kąty czołowe oraz ciemię (charakterystyczne, powiększające się z wiekiem zakola i łysa górna, tylna część głowy). Z czasem łysienie postępuje, choć jego rozmiar czy raczej rozległość zdecydowanie zależą od indywidualnych cech osobniczych każdego mężczyzny.
W męskim typie łysienia za wypadanie włosów odpowiedzialne są męskie hormony płciowe i testosteron przekształcający się pod wpływem enzymu 5-alfa-reduktaza w dihydrotestosteron (nazywany też dwuhydrotestosteronem bądź w skrócie DHT). DHT jest bardzo agresywnym hormonem łączącym się z receptorami androgenowymi w mieszkach włosowych. W wyniku tego zjawiska mieszki włosowe przechodzą w fazę spoczynku, pojawia się wypadanie włosów, a nowe włosy nie rosną, bądź na głowie pojawia się jedynie delikatny meszek. To efekt miniaturyzacji mieszków włosowych, które pod wpływem DHT zmniejszają się i przesuwają ku górnym warstwom skóry. Ponieważ to je osłabia nie są w stanie wytwarzać normalnych, typowych dla danej osoby włosów.
Leczenie łysienia u mężczyzn wymaga przede wszystkim ograniczenia aktywności DHT. Osiąga się to dzięki inhibitorom DHT bądź blokerom enzymu 5-alfa-reduktazy, najczęściej przy pomocy preparatów na łysienie stosowanych miejscowo (takim preparatem jest Revivogen, którego działanie polega na blokowaniu 5-alfa-reduktazy). Najpopularniejszym środkiem wykorzystywanym w leczeniu łysienia męskiego (również łysienia u kobiet) jest minodxidil.
Powodzenie kuracji minoxidilem zależy od momentu rozpoczęcia terapii i stopnia zaawansowania łysienia. Obowiązuje tu jedna podstawowa zasada: im szybciej, tym lepiej i skuteczniej minoxidil zadziała.
Oprócz leczenia miejscowego stosuje się też leczenie ogólnoustrojowe, farmakologiczne. Mężczyznom zaleca się stosowanie finasterydu, silnego leku stosowanego również w leczeniu przerostu gruczołu krokowego (prostaty).

Kobiecy typ łysienia

Przyczyną łysienia u kobiet jest wzmożona aktywność androgenów bądź niedobór estrogenów powodowany m.in. wejściem w okres menopauzy. Ten typ łysienia może się też pojawić w chorobach narządów płciowych u kobiet (np. jajników). W leczeniu łysienia typu kobiecego niezbędna jest współpraca z lekarzem ginekologiem choćby po to, by wykluczyć poważne choroby ginekologiczne.
U kobiet łysienie skupia się na szczycie głowy, zazwyczaj rozpoczyna się dokładnie od środka (charakterystyczny powiększający się, pozbawiony włosów przedziałek).
W leczeniu kobiet nie stosuje się finasterydu, który jest lekiem tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Miejscowo natomiast można stosować, i wykorzystuje się, minoxidil, który przynosi podobne efekty jak u panów.
Eliminacja finasterydu nie oznacza, że panie pozbawione są innych możliwości leczenia, wręcz przeciwnie. Medycyna sięga w ich przypadku po leczenie hormonalne, czyli terapie estrogenowe, ewentualnie po leki blokujące aktywność androgenów ( spironolakton, octan cyproterenu) również w połączeniu z dawkami estrogenów.

Czy te typy łysienia można skutecznie wyleczyć?

Niestety nie. Konieczna jest dożywotnia terapia, bo wraz z zakończeniem leczenia gospodarka hormonalna i aktywność głównych sprawców łysienia wraca do stanu sprzed rozpoczęcia kuracji. Poza tym jak dotąd nie wynaleziono leków, które byłyby skuteczne w stu procentach przypadków.
Jedyną metodą leczenia z gwarancją powodzenia jest w tej chwili jedynie leczenie zabiegowe.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s